Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/nabudowie/public_html/nabudowie.info/wp-content/themes/mts_howto/options/php-po/php-po.php on line 185
Jak wykonać prawidłowe odwodnienie domu? - NaBudowie.info

Jak wykonać prawidłowe odwodnienie domu?

Odpowiednie zabezpieczenie domu przed czynnikami zewnętrznymi to podstawowy warunek na zachowanie jego dobrego stanu technicznego przez długie dziesięciolecia. Zaniedbania w tym względzie bardzo szybko się mszczą, stąd też budując dom, nie warto oszczędzać na tej kwestii. Szczególnie dobitnie pokazuje to odwodnienie domu – temat często ignorowany przez inwestorów, lecz bardzo istotny.

Po co odwadniać dom?

Powyższe pytanie nie powinno nikogo dziwić, bowiem w powszechnej świadomości ludzie nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie dla domu niesie woda – zarówno ta widoczna powierzchniowo, pochodząca z opadów i roztopów, jak i ta niewidoczna, schowana wewnątrz gruntu.

Niszczące działanie wody można zauważyć na wielu płaszczyznach. Najbardziej widoczna jest rzecz jasna wilgoć, która z czasem przeradza się w grzyb trawiący ściany. Woda docierająca do przegród budynku w bezpośredni sposób doprowadza do stopniowego niszczenia posadowienia i ścian fundamentowych, czy też – przenikając do ich wnętrza – prowadzi do erozji okładzin ściennych.

Odwodnienie domu ma więc za zadanie jego zabezpieczenie przed tym czynnikiem. Odpowiednio wykonany system odwadniający w sprawny sposób odprowadzi nadmiar wody powierzchniowej, a przy tym nie dopuści do oddziaływania na budynek wód gruntowych.

Odwodnienie domu i głębokość odwodnienia

Wykonanie odwodnienia domu należy rozpocząć od rozpoznania warunków glebowych i terenowych wokół budynku. Od takiego rozpoznania zależy bowiem głębokość odwodnienia , a ta z kolei w bezpośredni sposób przekłada się na koszt jego wykonania.

Zasada jest tu stosunkowo prosta – im grunt jest mniej przepuszczalny, tym odwodnienie należy układać bardziej płytko. Im grunt bardziej przepuszczalny, tym głębiej należy odwodnienie układać. Od tego zależy bowiem sprawność jego działania i stopień zabezpieczenia domu przed szkodliwym działaniem wody.

Zbyt płytko położony drenaż na glebie przepuszczalnej nie zbierze całości wody. Z kolei zbyt głęboko wykonany na glebie słabo przepuszczalnej nie zbierze wody z powierzchni. Rozstrzygnięcie tej kwestii będzie miało kluczowe znaczenie dla powodzenia całości inwestycji.

Dodaj komentarz