Kotły gazowe cieszą się w dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem, ale pamiętać należy o tym, że wybór odpowiedniego kotła, to tak naprawdę połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważną kwestią jest także sprawne i bezpieczne odprowadzanie spalin. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą poznać najskuteczniejsze metody odprowadzania spalin.
Specjalistyczne zestawy powietrzno-spalinowe
Jeżeli chodzi o odprowadzanie spalin z kotłów, to w dzisiejszych czasach zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się zestawy powietrzno-spalinowe. Jest to bardzo tanie i co najważniejsze niesłychanie wygodne rozwiązanie przede wszystkim w przypadku kotłów kondensacyjnych oraz kotłów tradycyjnych z zamkniętą komorą spalania, które w Polsce są bardzo często stosowane. Proste zestawy powietrzono-spalinowe składają się tak naprawdę z dwóch rur, które umieszczone są jedna w drugiej. W wewnętrznej rurze odprowadzane są spaliny, a w zewnętrznej zasysane jest powietrze. Dzięki zestawom mogą być odprowadzane spaliny przez ścianę zewnętrzną, przez dach i przez podłączenie całego zestawu bezpośrednio do komina.
Odprowadzanie spalin za pomocą komina
Jak łatwo się domyśleć wszelkie spaliny z kotłów można odprowadzać również za pomocą komina. Pamiętać należy oczywiście o tym, że niestety nie wszystkie kominy nadają się do tego zadania. Zupełnie inne wymagania stawiają kominowi kotły z otwartą komorą spalania, a zupełnie inne wymagania stawiają kotły z zamkniętą komorą spalania.
Warto wspomnieć także i o tym, że komin, który współpracuje z kotłem z zamkniętą komorą spalania może być także konstrukcją powietrzono-spalinową. W praktyce oznacza to, że jego potencjał można wykorzystać nie tylko do odprowadzania spalin, ale również do poboru powietrza z zewnątrz mieszkania. Bardzo wiele nowoczesnych kotłów z zamkniętą komorą spalania posiada specjalne rozdzielne przyłącza dla spalin i powietrza. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest usuwanie spalin przez pionowy komin i pobieranie powietrza przez poziome kanały z zewnątrz domu. Osoby, które korzystają z dobrodziejstwa kotłów kondensacyjnych powinny pamiętać o tym, że komin w tym przypadku musi spełniać wytyczne normy PN-EN 13063-3:2008.
O czym należy pamiętać
Kominy, które współpracują bezpośrednio z kotłem gazowym powinny być oczywiście wyposażone w całkowicie drożne przewody spalinowe i dymowe. Najlepiej aby były one wykonane z wysokiej jakości materiałów niepalnych. Obudowa przewodów spalinowych powinna pochwalić się odpornością ogniową na minimum 60 min. Komin powinien być także odporny na agresywny wpływ skroplin kondensatu, dlatego też wszystkie przewody kominowe muszą być wykonane z kwasoodpornej stali. Godne polecenia są także modele wykonane z ceramiki albo stopu aluminiowo-krzemowego. Porządny komin powinien charakteryzować się również bardzo wysoką szczelnością i co najważniejsze musi zapewniać dobry ciąg. Jak powszechnie wiadomo kominy do odprowadzania spalin powinny być także odporne na działanie wysokich temperatur oraz częste ich zmiany.