Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/nabudowie/public_html/nabudowie.info/wp-content/themes/mts_howto/options/php-po/php-po.php on line 185
Miernik napięcia — jak wybrać dobry i użyteczny? - NaBudowie.info

Miernik napięcia — jak wybrać dobry i użyteczny?

Miernik napięcia, miernik elektryczny , czy też multimetr – te różne nazwy odnoszą się do jednego urządzenia, które jest niezwykle praktyczne i powinno znaleźć się w każdym domu. Bez względu na to, czy pasjonujesz się majsterkowaniem, czy raczej unikasz tego typu prac, nie czując się pewnie z wiertarką czy śrubokrętem w ręku – są takie sytuacje, kiedy trzeba sobie poradzić z drobną awarią prądu, ponieważ nikt inny Cię w tym nie wyręczy. Miernik napięcia to właśnie must have w takich sytuacjach. Jeżeli jeszcze nie masz go w domowym warsztacie, koniecznie dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu.

Mierniki elektryczne dla amatorów

Dla amatorskiego użytkownika multimetr nie musi posiadać skomplikowanych funkcji. Zdecydowanie lepiej, żeby miał prostą budowę i był łatwy w obsłudze. Idealnym wyborem będzie w tej sytuacji miernik automatyczny, który sam dobiera skalę pomiarową. Będzie to ogromne ułatwienie dla tych użytkowników, którzy sporadycznie majsterkują, a jeszcze rzadziej korzystają z miernika.

Multimetry dla profesjonalisty

Bardziej zaawansowani użytkownicy narzędzi warsztatowych i naprawczych z pewnością będą potrzebować nieco bardziej zaawansowanego technologicznie urządzenia pomiarowego. Przykładowo, miernik elektryczny przyda się do zdiagnozowania różnego rodzaju usterek samochodowych. Niedziałające wycieraczki, światła czy szybko rozładowujący się akumulator – wszystkie te awarie mogą mieć związek z elektryką samochodową. Żeby to sprawdzić, potrzebny jest właśnie multimetr, który określi napięcie w układzie elektrycznym samochodu. W naprawach samochodowych najlepiej sprawdzi się multimetr kleszczowy, który nie będzie wymagał samodzielnego trzymania czujników. Może przydać się też miernik napięcia diodowy – ten prosty multimetr sygnalizuje tylko napięcie w obwodzie sieci samochodowej.

Mierniki elektryczne do domu

Mierniki elektryczne do domu, różnią się od tych wykorzystywanych do diagnostyki samochodowej. Przede wszystkim kluczową różnicą jest napięcie prądu, na jakim pracuje miernik. W samochodzie jest to napięcie 12 V, w domu 230 V i dodatkowo prąd przemienny. Większość dostępnych mierników może pracować na obu zakresach, jednak te, które będą stosowane w domu, powinny być wyposażone w bardzo dobre zabezpieczenia, które ochronią przed wysokim napięciem.

Dodaj komentarz