Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/nabudowie/public_html/nabudowie.info/wp-content/themes/mts_howto/options/php-po/php-po.php on line 185
Korytka betonowe i ich zastosowanie - NaBudowie.info

Korytka betonowe i ich zastosowanie

Odprowadzenie wody opadowej to bardzo ważny element aranżacji nieruchomości różnego typu. Wszędzie tam, gdzie nadmiar deszczówki mógłby spowodować zagrożenie dla sprawności instalacji i utrudnić użytkowanie, musi być zaplanowany odpowiedni system odwadniający W zależności od umiejscowienia oraz przeznaczenia, kanały odprowadzające deszczówkę mogą przybierać nieco inną formę, jednak w przypadku budynków użyteczności publicznej, czy też obiektów przemysłowych najczęściej są one wykonywane z użyciem specjalnych korytek ściekowych. Korytka betonowe są stosunkowo łatwe w montażu, a przy tym trwałe i funkcjonalne.

Korytka betonowe – zastosowanie

Wykonując instalację odprowadzania wody deszczowej, należy zadbać przede wszystkim o to, aby była ona wytrzymała, a także efektywna. Samo wykopanie rowu odwaniającego zwykle nie jest wystarczające z wielu względów. Przede wszystkim w takim systemie odprowadzana woda czy ścieki wsiąkają w grunt. Aby uniknąć tworzenia błotnistego podłoża oraz wnikania ścieków w glebę, należy zastosować właśnie korytka betonowe. Do odprowadzania wody z okolic dróg i ulic stosuje się specjalne korytka ściekowe drogowe, inaczej korytka muldowe. Montowane są one wzdłuż jezdni, którą zabezpieczają przed gromadzeniem się wody.

Korytko betonowe – parametry

Korytka betonowe stosowane do odprowadzania wody opadowej wykonywane są z betonu o niskim współczynniku przepuszczalności. Dzięki czemu mogą stanowić doskonałe wzmocnienie wykopu. Producenci oferują korytka betonowe w bardzo wielu opcjach wymiarowych oraz o różnych profilach. Umożliwia to dopasowanie korytka do ukształtowania terenu oraz warunków, w jakich ma zostać ono zamontowane. Wyróżniamy na przykład korytka krakowskie, trapezowe, skrzynkowe o prostokątnym przekroju. Różne kształty i wymiary korytek betonowych umożliwiają ich odpowiedni dobór do przewidywanej ilości ścieków. W przypadku korytek muldowych są one doskonała alternatywa dla rowów melioracyjnych, z tego względu, że dużo efektywniej odprowadzają wodę z jezdni.


Korytka betonowe – gdzie jeszcze się je stosuje?

Korytka ściekowe drogowe stosowane są do odprowadzania wody opadowej z dróg i ulic, ale nie tylko. Znajdują one zastosowanie również w systemach odwaniających place, parkingi oraz chodniki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować korytka betonowe w budownictwie prywatnym. Sprawdzą się one zwłaszcza na posesjach z przestronnym wjazdem czy dłuższą drogą dojazdową. Mogą też posłużyć jako odwodnienie parkingów w firmach, przy magazynach czy sklepach wielkopowierzchniowych. Korytka ściekowe drogowe są bardzo wytrzymałe i mało nasiąkliwe, co jest możliwe dzięki zastosowaniu do ich produkcji odpowiedniej klasy betonu, który umożliwia, osiągniecie odpowiednich parametrów. Korytka betonowe świetnie sprawdzają się też jako wzmocnienie rowów przy ciągach komunikacyjnych oraz innych miejscach, które potrzebują takiej ochrony.

Dodaj komentarz