Obecnie wiele osób poszukuje ekologicznych źródeł odnawialnej energii, która może przynosić spore oszczędności jeśli chodzi o ogrzewanie domów. Coraz większą popularnością cieszy się ostatnio energia geotermalna, która pochodzi z wnętrza ziemi i może być skutecznie wykorzystywana do ogrzewania domów jednorodzinnych, bez obaw o to, że ten zasób naturalny może się skończyć lub podrożeć.
Geoterma – co to właściwie jest?
Geoterma jest nowoczesną techniką grzewczą, opierającą się na specjalnych pompach pozyskujących ciepło z ziemi, a dokładniej z jej wnętrza. Pompy montowane są na odpowiedniej głębokości w glebie, pobierają one ciepło w niej zawarte, oddając je do wnętrza pomieszczeń czy systemów ogrzewających wodę. System charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji, a do tego ciepło z ziemi jest niczym nieograniczonym źródłem ciepła. Pompy są bardzo funkcjonalne, ponieważ działają przez cały rok – w zimie mogą być wykorzystywane do grzania, ale latem potrafią skutecznie zastępować klimatyzację ochładzającą wnętrze domu.
Jakie są koszty założenia geotermy?
Biorąc pod uwagę dom o powierzchni 120 metrów kwadratowych i wykorzystując najtańszą pompę ciepła przeznaczoną tylko do podgrzewania wody, jej koszt to 7-10 tysięcy złotych. Za pompy dedykowane również do ogrzewania pomieszczeń trzeba zapłacić więcej, jest to wydatek wynoszący od 20 do nawet 35 tysięcy złotych. Pompa ciepła z kolektorem pionowym to koszt nawet 60 tysięcy złotych, ale w obecnych czasach można starać się o dofinansowanie do wykorzystywania ekologicznych źródeł energii, przez co możemy dostać zwrot części poniesionych wydatków. Biorąc pod uwagę koszty geotermy i jej eksploatacji, wydatek po jakimś czasie będzie się zwracał i pozwala na uniezależnienie mieszkańców od innych metod ogrzewania. Roczna oszczędność na ogrzewaniu przy wykorzystaniu pompy ciepła to nawet kilka tysięcy złotych, w wyniku czego poniesione koszty zwracają się po 10-15 latach użytkowania energii płynącej z wnętrza ziemi.