Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/nabudowie/public_html/nabudowie.info/wp-content/themes/mts_howto/options/php-po/php-po.php on line 185
Jak zainstalować pompę ciepła w istniejącej instalacji grzewczej? - NaBudowie.info

Jak zainstalować pompę ciepła w istniejącej instalacji grzewczej?

Obecnie ceny pomp ciepła są znacznie niższe niż jeszcze kilka lat temu i wbrew powszechnej opinii mogą skutecznie ogrzewać dom nie tylko z systemem ogrzewania podłogowego, ale również z grzejnikami ściennymi. Można je  zainstalować również w starszych domach, które mimo tego, iż mają dobrą izolację cieplną, stale generują wysokie koszty ogrzewania. Podłączenie pompy do istniejącego systemu grzewczego jest więc dobrym sposobem na zmniejszenie zużycia energii i ogrzewanie domu w bardziej ekologiczny sposób. Co więcej, teraz można to zrobić bez konieczności dewastowania budynku i jego otoczenia.

Czy można podłączyć pompę ciepła do istniejącej instalacji?

Pompa wykorzystuje głównie darmową i niewyczerpalną energię z wody, powietrza lub gruntu oraz niewielką ilość energii elektrycznej. W urządzeniu zachodzi cykl termodynamiczny, który przekształca ciepło odzyskane w zimnym źródle w ciepło wystarczające do ogrzewania domu lub przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Pompy ciepła są znacznie częściej stosowane w nowych budynkach niż w starych. Dzieje się tak dlatego, że domy wybudowane przed 2000 rokiem mają często znacznie gorszy standard budowlany i dużo energii jest niepotrzebnie marnowane. Nieprawidłowa instalacja pompy ciepła może więc szybko zamienić taki dom w maszynę, która generuje niepotrzebne koszty. Dlatego tak ważne jest, aby dostosować ją do istniejącej sytuacji. Jeśli dom zostanie odpowiednio przygotowany i sprawdzony, nowoczesna pompa ciepła może okazać się ekonomiczna nawet przy renowacji stuletniego budynku.

Ekologiczna pompa ciepła

Współczynnik wydajności (COP) pompy ciepła wskazuje, ile ciepła dostarcza ona do budynku w stosunku do energii elektrycznej, którą zużywa na działanie. Pompy ciepła w starszych budynkach osiągają współczynnik COP mniej niż 3, co powoduje wysokie zużycie energii i zwiększone koszty ogrzewania. Nie pozostaje to także bez wpływu na ślad węglowy. Jeśli jednak system grzewczy domu zostanie przebudowany na pompę ciepła, może ona szybko pokazać swoje zalety jako ekonomiczny i przyjazny dla klimatu system grzewczy.

W przypadku domów o dużym obciążeniu grzewczym, które mają co najmniej 20-30 lat, należy najpierw sprawdzić, czy zastosowanie pompy ciepła jest opłacalne. W niektórych przypadkach ekonomiczną pracę pompy ciepła można osiągnąć dzięki dobrej izolacji cieplnej. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić jak najwięcej, warto ocieplić ściany zewnętrzne i dach. Należy również zwrócić szczególną uwagę na jakość okien i drzwi wejściowych, ponieważ one również mogą powodować duże straty ciepła.  

Istniejący system grzewczy

Modernizacja systemu grzewczego z użyciem pompy ciepła jest bezproblemowa. Może z łatwością zastąpić stary kocioł lub zostać podłączona do istniejącego bez konieczności zmiany dotychczasowego systemu grzewczego. Niezależnie od tego, czy w domu są zamontowane grzejniki, ogrzewanie podłogowe, bojlery itp. — istotne jest, aby wybrać właściwą pompę ciepła i właściwe dla niej urządzenie.

Oczywiście pompy ciepła działają najefektywniej w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym. Jednak w niektórych przypadkach mogą być również instalowane w połączeniu z normalnymi kaloryferami. Jeżeli obecny system grzewczy budynku nie wymaga w najbliższej przyszłości wymiany, to przed podłączeniem pompy ciepła należy sprawdzić, czy oba systemy są kompatybilne. Określić to może prosty test: w dniu, w którym temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, należy wyregulować temperaturę zasilania kotła na 50°C i podkręcić termostaty na grzejnikach. Jeżeli moc grzewcza jest wystarczająca, oznacza to, że grzejnik może współpracować z pompą ciepła.

Równie ważne jest sprawdzenie, czy wokół domu jest wystarczająco dużo przestrzeni na instalację i montaż pompy ciepła. To ważne, zwłaszcza w przypadku gruntowych i geotermalnych urządzeń, które wymagają wykopania odwiertów. Natomiast pompy ciepła powietrze/woda wymagają niewielkiej przestrzeni na zewnątrz budynku. W tym przypadku wybór miejsca montażu jest elastyczny, ponieważ urządzenia te są znacznie bardziej kompaktowe. W pomieszczeniach zamkniętych moduły hydrauliczne znajdują się zazwyczaj w piwnicy lub w pomieszczeniu gospodarczym, czasami na poddaszu. Z kolei na zewnątrz domu są one instalowane przy ścianie domu, zazwyczaj od strony ulicy, aby jak najbardziej zredukować hałas.

Ekologiczne ciepło w każdym domu

Przed podjęciem decyzji o montażu pompy ciepła najlepiej skontaktować się ze specjalistyczną firmą. Certyfikowany pracownik doskonale zna działanie różnych pomp ciepła i ich cechy szczególne, dlatego tylko w ten sposób można zapewnić najlepszą jakość instalacji. Specjaliści z firmy Netsu (https://netsu.pl/) reprezentują markę, która jest synonimem najwyższej jakości i oferuje wydajne pompy ciepła z 7-letnią gwarancją. Technologia najnowszej generacji pomp ciepła typu SPLIT i MONOBLOK gwarantuje komfort i bezpieczeństwo. Urządzenia Netsu są łatwe w obsłudze, rzadko się psują, a przede wszystkim są przyjazne dla środowiska, co potwierdza wpis na zieloną listę referencyjną, uprawniający do zwrotu kosztów zakupu.

Dodaj komentarz