Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/nabudowie/public_html/nabudowie.info/wp-content/themes/mts_howto/options/php-po/php-po.php on line 185
Kominek z płaszczem czy ogrzewanie centralne – które rozwiązanie jest lepsze? - NaBudowie.info

Kominek z płaszczem czy ogrzewanie centralne – które rozwiązanie jest lepsze?

Ogrzewanie domu jednorodzinnego to kwestia, na temat której można sporządzić wiele analiz i porównań. Od lat trwają spory między użytkownikami domowych kotłowni o to, który sposób ogrzewania domu jest najlepszy. Całościowo omówienie tej kwestii nie jest możliwe w krótkim artykule. Przyjrzyjmy się zatem pewnemu wycinkowi tej tematyki, jakim jest porównanie tradycyjnego systemu ogrzewania centralnego z wkładem kominkowym wyposażonym w płaszcz wodny.

Piec czy kominek?

Powyższe pytanie jest najprostszym sposobem na przedstawienie istniejącego dylematu. W gruncie rzeczy zasada działania obydwu rozwiązań nie różni się praktycznie niczym. I w jednym i w drugim przypadku bowiem czynnikiem rozprowadzającym produkowane w kominku ciepło po całym domu jest krążąca w obiegu woda. Ogrzana poprzez ogień w palenisku ciecz rurami dociera do odbiorników, jakimi są grzejniki, a te z kolei oddają ciepło do otoczenia.

Błędem byłoby jednak odpowiedzenie na pytanie „piec czy kominek” w sposób wymijający, z uwagi na podobną zasadę działania. Istnieją bowiem istotne różnice, zarówno estetyczne, jak i użytkowo-funkcjonalne, które pozwalają na wskazanie kryteriów wskazujących na wady i zalety obu rozwiązań.

Ogrzewanie domu na dwa sposoby – podstawowe różnice

Pierwszą z różnic, jaka automatycznie się nasuwa, jest sposób umiejscowienia urządzeń. O ile bowiem ogrzewanie domu piecem centralnym niesie za sobą konieczność wydzielenia odrębnego pomieszczenia na kotłownię, o tyle wykorzystywanie do tego celu kominka pozwala, a wręcz nawet wymusza, jego umiejscowienie w reprezentacyjnym miejscu domu, jakim jest salon, gdzie zazwyczaj jest jego wizytówką.

Z tego względu wynika też bezpośrednio inna różnica. Składowanie opału w przypadku pieca odbywa się zazwyczaj w samej kotłowni lub w jej bliskim otoczeniu. Z kolei wkład kominkowy wymaga stałego donoszenia opału z innego miejsca, bowiem trudno sobie wyobrazić składowanie zapasu opału na całą zimę w salonie.

Trzecia różnica wynika ze sposobu użytkowania kotła poza sezonem grzewczym, w celu podgrzewania wody. O ile rozpalanie kotła CO latem w celu podgrzania wody jest czymś normalnym, o tyle ciężko sobie wyobrazić rozpalanie kominku w salonie, gdy za oknem temperatury dochodzą do 30 stopni Celsjusza. Wkład kominkowy wymaga zatem zapewnienia dodatkowego sposobu podgrzewania wody, chociażby w postaci kotła gazowego. Piec CO z tą sytuacją jest w stanie poradzić sobie samodzielnie.

Na koniec warto podkreślić najważniejszy aspekt, jaki wkład do kominka wnosi, a mianowicie na kwestię estetyczną. Palący się zimą kominek dodaje domowi uroku, prestiżu i pewnej nastrojowości, czyli odczuć, których w żaden sposób nie da się skojarzyć z piecem CO. Jest to kwestia mająca największy wpływ na podejmowanie przez właścicieli domów decyzji o wyborze wkładu kominkowego.

Jaki wkład do kominka?

Przechodząc od decyzji o zainstalowaniu wkładu kominkowego do wyboru konkretnego modelu, należy ustalić kilka czynników, jakie będą miały na to wpływ. Należą do nich między innymi: powierzchnia domu, przewidywany poziom zużycia ciepłej wody, usytuowanie kominka w pomieszczeniu, preferowany styl, czy tez sposób dostarczania powietrza do paleniska.

Posiadając taki zasób wiedzy można z pełną odpowiedzialnością dokonać właściwego wyboru. Podstawowymi parametrami różnicującymi wkłady kominkowe będzie więc ich moc, wygląd zewnętrzny i kwestie rozwiązań instalacyjno-montażowych.

Dodaj komentarz