Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/nabudowie/public_html/nabudowie.info/wp-content/themes/mts_howto/options/php-po/php-po.php on line 185
Kolektory fotowoltaiczne, czy są opłacalne i warte uwagi? - NaBudowie.info

Kolektory fotowoltaiczne, czy są opłacalne i warte uwagi?

Energia ze słońca to coraz chętniej stosowane rozwiązanie. Produkowane obecnie kolektory fotowoltaiczne są bardzo wydajne, pozwalają na pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca nawet w okresie zimowym. Zastanawiasz się, co to fotowoltaika, jaka jest moc kolektorów fotowoltaicznych i ceny instalacji fotowoltaicznej? Przeczytaj, a dowiesz się, kiedy kolektory fotowoltaiczne są opłacalne i warte uwagi.

Co to fotowoltaika?

Fotowoltaika to inaczej technika wytwarzania energii elektrycznej ze światła. To rozwiązanie, które ma wiele zalet. Pozyskiwanie energii ze słońca jest czyste i ekologiczne. Zestaw fotowoltaiczny można bez problemu połączyć z istniejącą już instalacją elektryczną w budynku. Po zainstalowaniu, możemy korzystać z taniej energii elektrycznej w sposób bezobsługowy. To rozwiązanie, które będzie dla nas źródłem energii elektrycznej przez wiele lat. Obecnie dostępne na rynku zestawy kolektorów fotowoltaicznych mają długą gwarancję – najczęściej na 25-30 lat.

Moc kolektorów fotowoltaicznych

Kolektory fotowoltaiczne wykorzystywane są głównie do podgrzewania wody i jako wspomaganie ogrzewania budynków. Kolektory nagrzewają się dzięki padającym na nie promieniom słonecznym, następnie przekazują ciepło do zbiornika wody, która jest ogrzewana. Dla skuteczności działania, kolektory fotowoltaniczne powinny być zainstalowane minimum 3 metry nad powierzchnią gruntu. Dzięki temu będą one miały lepszy dostęp do słońca oraz będą trudniej dostępne, co zapobiegnie ich brudzeniu się. W naszym kraju kolektory fotowoltaniczne, aby być skuteczne, powinny być ustawione pod kątem około 45% stopni w stronę południa.

Ceny instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna kosztuje obecnie od kilkunastu do kilkunastu tysięcy złotych. Na tę sumę składa się koszt paneli, koszt inwertera (który stanowi „serce” systemu), różnego rodzaju mocowania, instalacje i przewody, a także wykonanie i montaż całości.

W pierwszym okresie wybór instalacji fotowoltaicznej generuje duże koszty. Zyski z wyboru fotowoltaiki są duże, ale odczuwalne dopiero po latach. Jeżeli możesz sobie pozwolić na większy wydatek teraz, warto zainwestować w montaż instalacji fotowoltaicznej, po to by przez lata cieszyć się bardzo niskimi rachunkami. Warto zainteresować się tym tematem również dlatego, że często można sfinansować inwestycję częściowo z dotacji.

Dodaj komentarz