Jak zwalczać Legionelle w klimatyzacji

Klimatyzacja to coraz bardziej popularne urządzenie, które instalowane jest w domach i mieszkaniach. Dzięki niej nawet w najbardziej upalne dni możemy cieszyć się przyjemnym chłodem. Klimatyzacja LG to doskonałe rozwiązanie, ale tylko wtedy, gdy jest regularnie serwisowana i czyszczona. Jeśli nie dba się o jej czystość, staje się doskonałym siedliskiem bakterii i grzybów. W nieczyszczonej i nieserwisowanej regularnie instalacji klimatyzacyjnej może zalęgnąć się legionella – jedna z najbardziej niebezpiecznych bakterii dla człowieka. Jakie są objawy zarażenia legionellą? Jak dbać o czystość klimatyzacji? Jak pozbyć się legionelli z instalacji? Na te pytania odpowiemy w dalszej części wpisu.

Serwis klimatyzacji LG

LG jest jednym z wiodących producentów urządzeń klimatyzacyjnych, Aby działały one bez zarzutu i były bezpieczne dla zdrowia, konieczne jest regularny serwis klimatyzacji LG. Najlepszym rozwiązaniem jest współpraca z autoryzowanymi serwisami, które są w stanie zapewnić rzetelny przegląd i dezynfekcję. Dzięki temu klimatyzacja LG będzie nie tylko sprawna, ale i bezpieczna dla zdrowia.

klimatyzacja LG

Wykrycie legionelli w klimatyzacji powinno sprawić, że instalacja zostaje od razu wyłączona z eksploatacji. Tylko w ten sposób można szybko zapobiec masowemu wydostaniu się bakterii. Legionella występuje najczęściej w tak zwanych biofilmach, czyli koloniach grzybów i bakterii. Dzięki temu jest odporna na większość bakteriobójczych środków chemicznych. Chcąc uniknąć zarażenia legionellą, najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie jej. Chcąc uniknąć tej bakterii w swoim domu, należy:

  • co najmniej raz na 2 lata przeprowadzać dezynfekcję instalacji klimatyzacyjnej
  • co najmniej raz na 3 lata dezynfekować instalację wentylacyjną.

Ponieważ do zarażenia się bakterią dochodzi głównie drogą wziewną, tak ważne jest utrzymanie czystości przewodów wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych.

Jak pozbyć się legionelli z domowej klimatyzacji?

Usunięcie bakterii z domowej klimatyzacji może odbyć się na jeden z trzech sposobów:

  • metodą termiczną – czyli przez podwyższenie temperatury w klimatyzacji do około 70 st. C. W tej temperaturze wszystkie bakterie legionelli giną.
  • metodą chemiczną – poprzez zastosowanie środków bakteriobójczych zawierających chlor,
  • chloraminy, dwutlenek chloru, ozon lub jod
  • metodą fizyczną – czyli przez zastosowanie ultradźwieków lub promieniowania UV.

Przestrzegając zasad eksploatacji klimatyzacji i dokonując regularnych przeglądów można mieć pewność, że klimatyzacja będzie działać bezpiecznie i bez zarzutu przez bardzo długi czas.

Dodaj komentarz