Drgania oraz wibracje mają wpływ na otoczenie, budynki, a także ludzi. Z tego względu konieczne są regulacje prawne, określające dopuszczalny i bezpieczny poziom drgań. Obowiązujące normy, między innymi takie jak PN-B-02170:2016-12, oraz PN-B-02171:2017-06 dokładnie określają jaki poziom drgań przekazywanych przez podłoże na budynki, a także na ludzi znajdujących się w budynkach jest dopuszczalny. Podczas różnego rodzaju prac budowlanych, zwłaszcza takich wymagających użycia ciężkiego sprzętu konieczne jest stałe monitorowanie drgań, w celu zabezpieczenia sąsiadujących z placem budowy budynków, a także zapewnienia bezpieczeństwa przebywającym w nich ludziom.
Pomiar drgań – jak się go wykonuje?
Pomiar drgań musi być wykonywany za pomocą specjalistycznych urządzeń do pomiaru drgań niskoczęstotliwościowych. Przeprowadza się je w kilku, a nawet kilkudziesięciu punktach pomiarowych równocześnie. Czujniki wykorzystywane do pomiaru drgań wyposażone są w łączność GSM, co pozwala na bieżącą kontrolę wielkości rejestrowanych drgań, a w razie przekroczenia dopuszczalnych wartości, czujniki wysyłają informację w formie SMS do urządzenia mobilnego. Osoba kontrolująca poziom drgań, zwykle jest to kierownik budowy, ma obowiązek natychmiastowego przerwania prowadzonych prac, w momencie otrzymania informacji o przekroczeniu norm poziomu drgań.
Monitoring drgań – kiedy i gdzie się go stosuje?
Pomiar drgań i wibracji jest konieczny podczas rozmaitych prac budowlanych, szczególnie jeśli odbywają się one w terenie zabudowanym. Monitoring wibracji najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która posiada specjalistyczny sprzęt do pomiaru drgań i wibracji. Muszą to być urządzenia, które pozwalają na wczesne wykrywanie drgań, przekraczających ustalone normy. Pomiar drgań i wibracji konieczny jest między innymi podczas prac budowlanych prowadzonych z użyciem ciężkiego sprzętu. Intensywne wibracje mogą bowiem zagrażać budynkom sąsiadującym z placem budowy. Wdrożenie monitoringu drgań pozwala odpowiednio zabezpieczyć teren, a także uniknąć niebezpiecznych dla ludzi oraz kosztownych dla inwestora skutków uszkodzenia nieruchomości w sąsiedztwie.