Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/nabudowie/public_html/nabudowie.info/wp-content/themes/mts_howto/options/php-po/php-po.php on line 185
Jaki blat do kuchni wybrać, aby służył przez wiele lat? - NaBudowie.info

Jaki blat do kuchni wybrać, aby służył przez wiele lat?

Urządzając kuchnię, trzeba zwrócić uwagę na to, by była ona stylowa, ale też jak najbardziej funkcjonalna. Gotowanie wiąże się bowiem z wieloma różnorakimi pracami, dlatego też blat roboczy powinien być odporny na wilgoć i wysokie temperatury, ale też na: obciążenia, uszkodzenia mechaniczne czy środki czyszczące. Jaki blat będzie służył przez wiele lat?

Fornirowany blat kuchenny

W kuchni sprawdzić się może blat fornirowany, to znaczy wykonany z odpowiednio spreparowanych i połączonych z płytą pilśniową pasków drewna. Taki blat dobrze się prezentuje, a jednocześnie jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Wytrzymałość blatu kuchennego jest tym większa, że płyta fornirowana jest odporna na odkształcenia. ponieważ dopasowuje ona swoją objętość do wilgotności powietrza i dzięki temu nie rozsycha się (a więc nie pęka).

Do zalet takiego blatu można zaliczyć także to, że:
– ma on idealnie gładką powierzchnię,
– jest zabezpieczany wysokiej jakości lakierami (które zapewniają mu odporność na wysokiej temperatury i wilgoci),
– występuje w różnych kolorach (w zależności od zastosowanego w produkcji gatunku drewna),
– można go stylizować na meble typu retro.
Jak więc widać, fornirowany blat kuchenny ma zarówno duże walory estetyczne, jak i użytkowe, dlatego sprawdzi się w wielu kuchniach.

A może blat z kamienia?

Do ich produkcji wykorzystuje się granit, marmur albo konglomeraty kwarcowe. Blat z kamienia ma wiele zalet: po pierwsze wygląda bardzo elegancko, po drugie jest trwały, a po trzecie – oporny na wiele szkodliwych czynników, takich jak: zarysowania, działanie pary wodnej, wysokiej temperatury czy detergentów. Najczęściej wybieranym na blaty kamieniem jest granit, który jest bardzo mocny i ma wiele odmian kolorystycznych. Marmur i piaskowiec są trochę mniej trwałe niż granit i muszą przez to być odpowiednio impregnowane. Wytrzymałość blatu kuchennego z kamienia jest jednak bardzo wysoka, a do tego tworzy on piękną aranżację. Wydaje się więc, że przez wiele lat służyć będzie blat z kamienia, jednak ten fornirowany nie jest o wiele słabszy – a posiada niższą cenę. Wybór jest więc zależny tutaj od preferencji, stylu kuchni oraz posiadanych nakładów finansowych.

Dodaj komentarz