Urządzając kuchnię, trzeba zwrócić uwagę na to, by była ona stylowa, ale też jak najbardziej funkcjonalna. Gotowanie wiąże się bowiem z wieloma różnorakimi pracami, dlatego też blat roboczy powinien być odporny na wilgoć i wysokie temperatury, ale też na: obciążenia, uszkodzenia mechaniczne czy środki czyszczące. Jaki blat będzie służył przez wiele lat?
Fornirowany blat kuchenny
W kuchni sprawdzić się może blat fornirowany, to znaczy wykonany z odpowiednio spreparowanych i połączonych z płytą pilśniową pasków drewna. Taki blat dobrze się prezentuje, a jednocześnie jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Wytrzymałość blatu kuchennego jest tym większa, że płyta fornirowana jest odporna na odkształcenia. ponieważ dopasowuje ona swoją objętość do wilgotności powietrza i dzięki temu nie rozsycha się (a więc nie pęka).
Do zalet takiego blatu można zaliczyć także to, że:
– ma on idealnie gładką powierzchnię,
– jest zabezpieczany wysokiej jakości lakierami (które zapewniają mu odporność na wysokiej temperatury i wilgoci),
– występuje w różnych kolorach (w zależności od zastosowanego w produkcji gatunku drewna),
– można go stylizować na meble typu retro.
Jak więc widać, fornirowany blat kuchenny ma zarówno duże walory estetyczne, jak i użytkowe, dlatego sprawdzi się w wielu kuchniach.
A może blat z kamienia?
Do ich produkcji wykorzystuje się granit, marmur albo konglomeraty kwarcowe. Blat z kamienia ma wiele zalet: po pierwsze wygląda bardzo elegancko, po drugie jest trwały, a po trzecie – oporny na wiele szkodliwych czynników, takich jak: zarysowania, działanie pary wodnej, wysokiej temperatury czy detergentów. Najczęściej wybieranym na blaty kamieniem jest granit, który jest bardzo mocny i ma wiele odmian kolorystycznych. Marmur i piaskowiec są trochę mniej trwałe niż granit i muszą przez to być odpowiednio impregnowane. Wytrzymałość blatu kuchennego z kamienia jest jednak bardzo wysoka, a do tego tworzy on piękną aranżację. Wydaje się więc, że przez wiele lat służyć będzie blat z kamienia, jednak ten fornirowany nie jest o wiele słabszy – a posiada niższą cenę. Wybór jest więc zależny tutaj od preferencji, stylu kuchni oraz posiadanych nakładów finansowych.