Podczas realizacji procesu polimeryzacji styrenu otrzymuje się w efekcie tworzywo sztuczne określane jako polistyren. Jest on materiałem o twardej formie, lecz jednocześnie kruchym. W pierwotnej postaci nie ma on żadnego koloru. Właściwości związane z elastycznością nie są tutaj zbyt duże, jednak jest on mieszany z innymi tworzywami, w skutek czego charakteryzują go już bardziej praktyczne właściwości – otrzymuje się w ten sposób inne tworzywa sztuczne. Ma on zastosowanie w produkcji wielu różnego rodzaju produktów końcowych. Powstają z niego między innymi zabawki i opakowania oraz przedmioty stosowane w gospodarstwach domowych. Pojawia się także w branży motoryzacyjnej (wytwarza się z niego elementu samochodowe), budownictwie czy chłodnictwie (w tym przypadku powstają między innymi materiały termoizolacyjne). Ze względu na swoje właściwości dobrze sprawdza się także w tworzeniu rur kwasoodpornych.
Właściwości polistyrenu
W swojej czystej formie polistyren nie będzie się dobrze sprawdzał w warunkach wysokiego narażenia na rozciąganie, nie jest on bowiem odporny na tego typu działanie. W przypadku obecności ładowania elektrostatycznego jest też wysoka szansa, że będzie on pękać. Sama jakość powierzchni jest jednak korzystna, podobnie jak stopień sztywności tego materiału. Nie ma on jednak szczególnej chłonności wilgoci, należy ona raczej do niskich. Pomimo tego nie jest to dla niego niekorzystne, gdyż odporność na oddziaływanie wody należy do wysokich, nie ulega także uszkodzeniom ani obniżeniu swoich właściwości w wyniku oddziaływania kwasów nieorganicznych w rozcieńczonej formie oraz związków alkalicznych. Posiada korzystny stopień właściwości izolacyjnych, jednak nie sprawdza się dobrze w ekspozycji na czynniki atmosferyczne, te są dla niego szkodliwe. Istotna dla określenia pełni cech jest znajomość ilości butadienu w jego składzie. Powoduje ona niską lub wysoką udarność, a te tworzywa, w których jest ona wysoka posiadają znacznie bardziej matową powierzchnię.
Korzystne cechy pianki z polistyrenu
Popularnym zastosowaniem jest tworzenie z omawianego materiału pianki. Polistyren zapewnia wtedy cechy, które sprzyjają tworzenie z niej sztukaterii. Jest to między innymi niska waga, pomimo której produkt jest wystarczająco wytrzymały. Bardzo łatwo można też taki produkt przycinać oraz montować, tak że z powodzeniem radzą sobie z tym także prywatne osoby, nie związane z branżą wykończeniową, bez potrzeby zatrudniania w tym celu dodatkowych osób – jest to oczywiście oszczędność finansowa, ale może też dawać satysfakcję z faktu, że można stworzyć coś efektywnego we własnym zakresie. Nie trzeba martwić się o łatwość pojawiania się uszkodzeń – są one na tyle trwałe, by posłużyły z powodzeniem pomimo upływu lat, nawet w łazience, gdzie jest podwyższone narażenie na kontakt z wilgocią.
Więcej o właściwościach polistyrenu:
https://www.tworzywa.pl/wiedzopedia/baza-tworzyw/156,polistyren-ps-gf,polimer.html