Dom powinien posiadać solidne fundamenty. Dlatego też ich wylewanie musi odbywać się zgodnie z wytyczonymi normami, wysokość fundamentów powinna być jak najbardziej optymalna, a wybrać trzeba beton najwyższej jakości.
Kiedy lać fundamenty?
Dokładne wykonanie fundamentów jest kluczowym etapem budowy, a wszystkie zaniedbania w tym względzie mogłyby negatywnie wpłynąć nie tylko na dalsze prace, ale także na późniejsze użytkowanie budynku. Fundamenty wykonuje się z betonu zbrojonego prętami stalowymi. Do ich wylania stosuje się obecnie zaawansowany technologicznie materiał, a do wyboru będzie miało się kilka rodzajów betonowych mieszanek. Jeśli chodzi o to kiedy lać fundamenty, to nie ma na to jednej konkretnej odpowiedzi. Najlepsze będę jednak miesiące ciepłe, które sprzyjać będą szybszemu zasychaniu betonu. Niewykluczone jest także wylewanie fundamentów jesienią (jest to oczywiście zależne od bezdeszczowej aury). Najważniejsze jest, by prace ziemne zakończyć przed zimą, kiedy mróz czy śnieg mogłyby uszkodzić dotychczasowe efekty pracy.
Wylewanie i odpoczynek fundamentów
Wszelkie prace przy laniu fundamentów powinny być dopilnowane przez właściciela domu. Mieszankę betonową leje się w szalunek albo bezpośrednio w wykop. Wymiary i kształt szalunku zawsze muszą być idealnie zgodne z wytycznymi projektu. Wysokość fundamentów wynika bowiem z różnego rodzaju obliczeń wykonanych przez projektanta i nie wolno ich zmieniać. Są tam wzięte pod uwagę informacje dotyczące między innymi obciążeń na jakie fundamenty będą narażone w przyszłości. Jeśli zaś chodzi o układanie zbrojenia, to pręty powinny być otoczone warstwą betonu o grubości co najmniej pięciu centymetrów (wtedy nie dotknie ich korozja). Co ciekawie, obecnie można zakupić beton samozagęszczalny, który usprawni pracę i pomoże uniknąć pomyłek w czasie jego aplikacji. Po wylaniu, nastąpić musi tzw. odpoczynek fundamentów, czyli 5-6 dni w czasie których beton wyschnie, stanie się mocny i gotowy do dalszej budowy. Trzeba jednak pamiętać, że beton nie może wyschnąć całkowicie: po jego zalaniu wymaga on pielęgnacji. Najważniejsze jest utrzymywanie jego odpowiedniej wilgotności, by mógł się prawidłowo związać i aby nie stracił swoich właściwości.