Wybór odpowiednich narzędzi motoryzacyjnych nie jest prostą sprawą. Zastanawiając się nad wyposażeniem warsztatu samochodowego trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim dwie kwestie: jakiego typu prace będą w nim wykonywane oraz stopień ich zaawansowania, a więc czy będzie to praca stricte amatorska, półprofesjonalna czy w pełni profesjonalna. Te dwa czynniki wpływają bowiem najmocniej na wyposażenie danego warsztatu samochodowego. Istnieją jednak narzędzia dla mechaników, które śmiało można zaliczyć do kategorii „must have” – zwłaszcza rozpoczynając przygodę z mechaniką samochodową i to właśnie na nich skupimy się w tym artykule.
Po pierwsze klucze i wkrętaki
Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie warsztatu mechanicznego bez odpowiedniego zestawu kluczy. Każdy mechanik i majsterkowicz powinien wyposażyć się przede wszystkim w klucze płaskie i nasadowe, pamiętając o tym, aby mieć na stanie minimum kilka różnych rozmiarów. Wybierając klucze nasadowe należy zwrócić szczególną uwagę na grzechotkę, która zasadniczo wpływa na łatwość korzystania z nasadek. My rekomendujemy wybór grzechotek o możliwie małym skoku roboczym. Nie można również zapomnieć o niezbędnych adapterach. Kolejną kategorią kluczy, bez których ciężko wyobrazić sobie pracę branży motoryzacyjnej są klucze dynamometryczne. Pozwalają one na dokręcenie z określoną siłą (momentem) nakrętki lub śruby, dając pewność, że nie dojdzie do przekroczenia granicy ich wytrzymałości, a odpowiednie elementy będą dobrze połączone.
Zestaw Torx, to kolejne narzędzia do warsztatu samochodowego, które znacznie usprawnią pracę, gdyż eliminują czasochłonne poszukiwania odpowiedniej końcówki do przykręcenia lub odkręcenia danego elementu.
Obowiązkowe narzędzia motoryzacyjne to także dobrze wszystkim znane wkrętaki (w potocznej mowie – śrubokręty). Najoptymalniejszą obecnie wersją są wkrętaki z magnetyzerem i wymiennymi bitami oraz wygodną, dużą rękojeścią, powleczoną antypoślizgową powłoką, co znacznie poprawia komfort ich użytkowania.
Młotek i kombinerki, czyli duet niezastąpiony
Dobrze wszystkim znane powiedzenie – „bez młota nie robota” w branży motoryzacyjnej jest szczerą prawdą. Prowadząc warsztat samochodowy trzeba wyposażyć się przynajmniej w jeden solidny młot, który przyda się do odkręcania dużych, zapieczonych śrub oraz w jeden mały młotek, który znajdzie zastosowanie w bardziej precyzyjnych pracach. Każdy mechanik doceni także gumowe młotki, które niwelują ewentualne uszkodzenia powierzchni lub konstrukcji elementów, na których się pracuje.
Obowiązkowe narzędzia do warsztatu to również kombinerki, które pozwalają wykonywać różnorodne czynności naprawcze, wymagające pewnego i mocnego chwytu. Są również niezastąpione w przytrzymywaniu elementów w trudno dostępnych miejscach.
Miernik napięcia i lampa warsztatowa – narzędzia dla mechaników na każdym poziomie zaawansowania
Miernik napięcia lub inaczej woltomierz to narzędzie motoryzacyjne, które jest niezastąpione podczas sprawdzania stanu naładowania akumulatorów czy różnorodnych naprawach pojazdów związanych z ogólnie pojętą elektryką.
Latarki i lampy warsztatowe, czyli na pozór mało znaczące przedmioty, w przypadku prac w warsztacie samochodowym nabierają ogromnego znaczenia. To narzędzia, bez których czynności naprawcze w trudno dostępnych i ciemnych miejscach byłyby wręcz niemożliwe. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które można bez problemu dobrać pod własne preferencje. Mechanicy mają bowiem do wyboru m.in.: poręczne latarki z przypinką do ubrań bądź innych elementów wyposażenia warsztatu, latarki czołowe, latarki UV, latarki LED czy duże lampy warsztatowe na bazie mocnych diod LED lub żarówek.
Bardziej zaawansowane narzędzia motoryzacyjne, czyli ściągacze do tarcz, łożysk i sprężyn, podnośniki oraz lutownice
Oprócz szerokiej gamy podstawowych, wielofunkcyjnych narzędzi, które znajdują zastosowanie w różnorodnych branżach, na wyposażeniu warsztatu samochodowego powinny znaleźć się również bardziej specjalistyczne sprzęty, dedykowane motoryzacji. Do tej kategorii bez wątpienia można zaliczyć ściągacze do tarcz, łożysk i sprężyn oraz różnego rodzaju podnośniki samochodowe (żaby, podnośniki hydrauliczne, słupkowe i trapezowe mechaniczne). Lutownica to z kolei narzędzie do warsztatu,bez którego nie sposób byłoby łączyć elementy metalowe i elektryczne, przewody, poprawiać styki czy naprawiać układy scalone. W branży motoryzacyjnej najlepiej sprawdzają się stacje lutownicze, lutownice Hot-Air czy transformatorowe.
Wymieniona lista to tak naprawdę tylko początek „góry lodowej” jaką jest wyposażenie warsztatu mechanicznego. Jednak od czegoś trzeba zacząć, a tym dobrym początkiem będą z całą pewnością wymienione narzędzia motoryzacyjne, które w większości przypadków można zakupić w atrakcyjnej cenie w naszym sklepie narzedziowy24.eu!