Dach to jeden z najważniejszych elementów naszego domu, zarówno pod względem architektonicznym, jak i technicznym. Coraz większą popularnością cieszą się domy z płaskim dachem. Jednak najbardziej popularny jest dach spadzisty. A jaki wybrać: dwu czy może czterospadowy?
Konstrukcja dachu dwuspadowego
Dach dwuspadowy jest najbardziej popularną i najstarszą formą zwieńczenia budynku. Jest najprostszym rozwiązaniem ze wszystkich rodzajów dachów spadzistych. Dzięki temu jest stosunkowo niedrogi. Konstrukcja dachu dwuspadowego jest nieskomplikowana.
Dach składa się z dwóch połaci i jest bardzo funkcjonalny, gdyż może zostać dostosowany do prawie każdej bryły domu. Pasuje także do każdego otoczenia i idealnie komponuje się z budynkami, które stoją obok. Jest także dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają w planach poddasze użytkowe.
Dwuspadowa forma dachu pozwala uniknąć błędów, które związane są z jego wykonaniem. Dach składający się z dwóch połaci pozwala na łatwe i szybkie odprowadzenie wody i usunięcie resztek śniegu, dzięki temu, że kąt nachylenia dachu jest duży. Dach nie posiada także załamań, gdzie woda i śnieg mogłyby się gromadzić. Ten lekki dach jest doskonałym rozwiązaniem dla ludzi, którzy cenią prostotę i klasykę.
Dach czterospadowy
Dach czterospadowy jest też rozwiązaniem znanym od wieków. Składa się z czterech połaci i ładnie prezentuje się na parterowych domach. Pasuje do każdego otoczenia. W dachu czterospadowym każda z połaci ma często identyczny kąt nachylenia, który jest mniejszy od kąta nachylenia połaci dwuspadowego dachu. Konstrukcja tego dachu jest sztywna oraz trwała.
Czterospadowy dach dopuszcza także możliwość adaptacji poddasza. Stosowany jest najczęściej w parterowych domach o dużej powierzchni, a także niewielkiej kubaturze. Jest rozwiązaniem najbardziej korzystnym pod względem architektonicznym, zwłaszcza dla domów budowanych na przedmieściach.
Blacha czy dachówka
Kolejnym dylematem będzie wybór pokrycia dachowego. Co jest lepsze: dachówka czy blachodachówka (blacha)? Do najbardziej popularnych pokryć dachowych należą: blachodachówki, dachówki betonowe i dachówki ceramiczne.
Każde rozwiązanie jest trwałe i solidne oraz sprawdza się w różnych więźbach dachowych. Wybierając odpowiednie pokrycie dachowe należy wziąć pod uwagę: cenę, izolację termiczną i akustyczną, trwałość, wizualne walory i niezbędne dodatkowe akcesoria.